Projekti raziskovalcev
Predstavitve prebojnih projektov in idej raziskovalcev

NANCY - Varna in inteligentna arhitektura za brezžična omrežja naslednje generacije
(Inštitut Jožef Stefan)

V okviru evropskega projekta NANCY razvijamo napredno infrastrukturo za telekomunikacijska omrežja naslednje generacije (beyond 5G, 6G …). V sklopu projekta smo v skupini SensorLab razvili inteligentno avtomatsko prilagajanje računskih virov (CPU, RAM, …) IKT aplikacijam, ki delujejo v oblaku. Sistem omogoča samodejno skaliranje aplikacij glede na trenutno uporabo, prilagajajoč se povečanemu ali zmanjšanemu povpraševanju v realnem času. Rešitev temelji na večagentnem spodbujevalnem učenju (Multi-Agent Reinforcement Learning), ki zagotavlja učinkovito in odzivno upravljanje virov, s čimer izboljšujemo zmogljivost, zanesljivost in energetsko učinkovitost omrežij prihodnje generacije.

https://sensorlab.ijs.si

https://nancy-project.eu/


DSX Engine - Povezovalnik podatkovnih prostorov
(Univerza v Mariboru, Fakulteta za elektrotehniko, računalništvo in informatiko)

DSX Engine je povezovalnik podatkovnih prostorov (ang. Decentralized Dataspace Connector), temelječ na EDC (Eclipse Dataspace Components) in ogrodju Gaia-X AISBL ter protokolu podatkovnih prostorov IDSA. Omogoča celovito vzpostavitev in delovanje decentraliziranega podatkovnega prostora ter učinkovito sodelovanje med heterogenimi deležniki pri naslavljanju izzivov, kot so iskanje podatkov, varno deljenje podatkov in nadzor nad uporabo podatkov.


EduCTX 2.0 - Platforma za izdajanje, prejemanje in upravljanje digitalnih mikro-certifikatov
(Univerza v Mariboru, Fakulteta za elektrotehniko, računalništvo in informatiko)

EduCTX 2.0 je platforma za izdajanje, prejemanje in upravljanje digitalnih mikro-certifikatov. Omogoča izdajateljem (profesorjem) izdajanje digitalnih potrdil/certifikatov po standardih ELM (European Learning Model) ter prejemnikom (študentom) prejemanje in hranjenje dokumentov, ki temeljijo na standardu preverljivih poverilnic - VC (ang. Verifiable Credential). EduCTX 2.0 integrira Masco za lažjo uporabo in boljšo uporabniško izkušnjo ter je EBSI skladna podjetniška digitalna denarnica za upravljanje VC.

https://platform2.eductx.org/


Projekt PoVeJMo: Gradnja velikega generativnega jezikovnega modela za slovenščino
(Univerza v Ljubljani, Fakulteta za računalništvo in informatiko)

Veliki jezikovni modeli imajo daljnosežen vpliv na družbo. Obstoječi modeli so optimizirani za angleščino, pri čemer za slovenščino delujejo slabše. Zato na Centru za jezikovne vire in tehnologije Univerze v Ljubljani gradimo veliki generativni jezikovni model za slovenščino, ki bo odprt in javno dostopen. Omogočil bo razvojno neodvisnost na področju jezikovnih tehnologij. Za njegovo gradnjo potrebujemo obsežne podatke (40 milijard besed) in organiziramo nacionalno zbiralno akcijo besedil.

https://www.cjvt.si/povejmo/

https://povejmo.si


CyberLab - Platforma za centralizirano upravljanje porazdeljenih kibernetskih vab
(Univerza v Ljubljani, Fakulteta za elektrotehniko)

CyberLab je platforma za centralizirano upravljanje porazdeljenih kibernetskih vab, ki omogočajo zajem podatkov o realnih kibernetskih napadih. S tem omogoča vpogled v omrežne grožnje, analizo taktik napadalcev ter modeliranje napadov za boljšo kibernetsko obrambo. CyberLab omogoča namestitev geografsko porazdeljenih in domensko-specifičnih vab, kar omogoča zajem velikih količin prometa. Rešitev presega raziskovalne okvire, saj jo nameravamo komercializirati.

https://cyber.ltfe.org


HomeDOCtor - Domači zdravnik z umetno inteligenco
(Inštitut Jožef Stefan)

HomeDOCtor je digitalna rešitev za slovenski zdravstveni sistem, ki temelji na naprednih jezikovnih modelih (LLM) in medicinskem znanju iz platforme Insieme. Omogoča uporabnikom dostop do zanesljivih zdravstvenih informacij 24/7, kar pomaga pri razbremenitvi zdravstvenega sistema in boljšem dostopu do informacij.

https://home-doctor.ijs.si/


Masca - Digitalna denarnica za upravljanje digitalnih dokumentov in decentraliziranih identitet
(Univerza v Mariboru, FERI, Inštitut za informatiko)

Masca je napredna digitalna denarnica za upravljanje digitalnih dokumentov in decentraliziranih identitet, ki omogoča enostavno uporabo v skladu z najnovejšimi globalnimi direktivami za digitalno identiteto. Integrirana je v Web3 denarnico MetaMask in uporablja W3C standarde DID (decentralizirani identifikatorji) in VC (preverljive poverilnice), skladna pa je z EBSI standardi.

https://masca.io/


NutriBase – Informacijski sistem za upravljanje s podatki o živilih

(Inštitut Jožef Stefan)

NutriBase je spletno orodje za upravljanje podatkov o sestavi in lastnostih živil. Podpira povezovanje slovenske baze s tujimi, upoštevajoč principe FAIR (najdljivost, dostopnost, interoperabilnost, vnovična uporaba). Namenjen je raziskovalcem in živilski industriji, ki lahko upravlja s podatki o lastnih živilih. Povezan je z aplikacijama “Veš, kaj ješ” (https://veskajjes.si/) in Piskr (https://solskilonec.si/piskr/usposabljanja-o-uporabi-e-orodja-piskr/). Državljani aktivno prispevajo fotografije novih izdelkov, s katerimi nadgrajujemo bazo. NutriBase vključuje tudi avtomatsko prepoznavo grafičnih elementov na embalaži in dopolnjevanje manjkajočih podatkov z metodami umetne inteligence.

https://nutribase.ijs.si/


RisingSun

(Univerza v Ljubljani, Fakulteta za računalništvo in informatiko)

Project RisingSun je interaktivni izobraževalni model pametne hiše, namenjen razvoju sodobnih tehnologij pametnih stavb in izobraževanju. V model lahko na svoja mesta postavimo različne module, ki predstavljajo naprave, pohištvo in belo tehniko, hiša pa bo sama izračunala in prikazala svojo energetsko učinkovitost. Stanje modela in podatkovna baza sta dostopna preko omrežne povezave, zato lahko služi tudi kot demonstracijski model pri razvoju digitalnih dvojčkov in stavbnih informacijskih sistemov BIM.

EDUxCERT

(Univerza v Ljubljani, Fakulteta za računalništvo in informatiko)EDUxCERT je inovativna platforma za izdajanje, preverjanje in upravljanje digitalnih mikro-poverilnic, ki potrjujejo pridobljene kompetence in dosežke v okviru izobraževanja ter praktičnega dela. Izdajatelj mikro-poverilnic je lahko izobraževalna ustanova ali podjetje, kjer študent opravlja delo. S pomočjo digitalnih mikro-poverilnic omogočamo hitrejši dostop do zaposlitvenih priložnosti ter občutno skrajšanje administrativnih postopkov, saj so izdani dokumenti vedno preverljivi in varno shranjeni.

Poleg tega platforma vključuje celovit proces zagotavljanja kakovosti (QA) že ob začetku tečaja. Ta QA postopek zajema celoten življenjski cikel tečaja – od priprave in predloga tečaja, odobritev tečaja, vpisa študentov, do izdaje digitalnih preverljivih poverilnic (VC). S tem pristopom zagotavljamo visoko raven kakovosti, varnosti in sledljivosti vseh pridobljenih znanj in kompetenc.




Generalni sponzor
Diamantni sponzor HackathONa
Lek d.d.
Srebrni sponzorji
Margis Elea iC Endava mikrografija Modra zavarovalnica SOPHOS Bplanet SRC
Bronasti sponzorji
TROIA 3gen RESULT DELL Pošta Slovenije
Medijski sponzor
razvoj rešitve bplanet d.o.o.